inuyashanimem,minden ami InuYasha!!!
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
 
 
 

A foldalon megtallhatod a zent:P

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
Szamurjok kdexe

 

Terebess zsia E-Tr
« katalgus
« vissza a Terebess Online nyitlapjra

Jamamoto Cunetomo
HAGAKURE: A szamurjok kdexe
Rszletek a knyvbl: Szenzr Kiad, Budapest, 2000
Forrs: www.szenzar.budo.hu



"Rjttem, hogy a Busido a hallban gykerezik."

A Hagakure (jelentse: „Levelek alatt”) a Szamurj tjra, a Busidra vonatkoz rvid tantsok, trtnetek s feljegyzsek gyjtemnye a XVIII. sz. elejrl, amelyet a ksbb zen szerzetess vlt szamurj, Jamamoto Cunetomo diktlt le lelkes tantvnynak.
Az eredeti szveget kzzel msoltk, s adtk krbe a Nyugat-Japnban l Nabesima-kln fiatal csatlsai krben.
A msodik vilghbor utn egyetlen knyvet sem tltek el olyan hevesen, mint a Hagakurt. A mnek jelents szerepe volt abban, hogy felbtortsa a japn fiatalsgot, akik a hbor utols, elkeseredett szakaszban ezzel a klasszikuss vlt idzettel vllaltk az nkntes hallt: „Rjttem, hogy a Busido a hallban gykerezik.” A behat tanulmnyozs azonban megmutatja, hogy a Hagakure nem ms, mint Cunetomo szenvedlyes gyjtsnek eredmnye, amelyet bkeidben lltott ssze a Szamurj tjrl. Ez pedig az „gy halj meg, mint egy igazi szamurj” alapgondolatn, azaz a btor, igazsgos s ernyes harcos ideljn nyugszik.
A magyar nyelven elszr megjelen forrs a teljes szvegbl kzel ngyszz trtnetet tartalmaz; azokat, amelyek a leghvebben tkrzik a Hagakure szemllett, filozfijt.


TARTALOMJEGYZK
Elsz a magyar kiadshoz - Elsz - Bevezets - HAGAKURE: Nyugodt jszakai beszlgets - Az els knyvbl - A msodik knyvbl - A harmadik knyvbl - A negyedik knyvbl - Az tdik knyvbl - A hatodik knyvbl - A hetedik knyvbl - A nyolcadik knyvbl - A kilencedik knyvbl - A tizedik knyvbl - A tizenegyedik knyvbl - Irodalom - Idrendi ttekints - Nevek s kifejezsek magyarzata


Bevezets

Trtnelmi httr

Meg kell jegyeznnk, hogy a Hagakure mr tbb szz vvel a hadakoz fejedelmek kora utn keletkezett, s az 1637-es simabarai keresztny felkels ta is tbb mint hetven v telt el. Az ipar s a kereskedelem fellendlse a vrosok jlthez vezetett, amelyhez a mvszetek virgzsa trsult. Ez a virgzs a hanyatl Genroku (1688-1711) veiben tetztt.

Az a kor, amelyben a Hagakure rdott, Jamamoto Cunetomo szemben csak egy folyamatosan hanyatl, rothad vilg volt, amely homlokegyenest klnbztt a "kezdeti idktl", a Nabesima-hbrbirtok megalaptsnak bizonytalan veitl. Nabesima Motosige 1590-ben hozta ltre az uradalmat, majd gyesen megrizte hbrbirtoka psgt Japn hatalmas uralkodja, Tojotomi Hidejosi halla utn is. Az 1600-as, sorsdnt szekigaharai csata eltt a Nabesima-kln ugyanis a Tojotomi-csaldrt harcol nyugati tmb oldaln llt, majd ksbb tllt a sokat gr Tokugava oldalra.

Cunetomo korban nem csoda, hogy a harcos idk szabad szellemt a csatlsok egykedv, hamis mentalitsa vltotta fel, akiknek a meglhetst a hbruraktl fizetsg gyannt kapott, rangtl s beosztstl fgg jrandsg biztostotta. gy a hbrurak hatalma ersebb lett, mint a korbbi hadurak, melynek kvetkeztben a csatlsok teljes s felttel nlkli engedelmessggel tartoztak nekik. A csatkat tll, kemnykts veternokat felvltottk az egynisg s meghatroz szemlyisg nlkli fizetett csatlsok, akiket a a kzigazgatsban, a tudomnyokban s a mvszetekben tanstott tehetsgkrt jutalmaztak. Egy, a nagy csatkban rdemeket szerzett, kiszolglt, reg harcost gy mutatja be a Hagakure, mint minden vagyont elvesztett, ktsgbeesett rablt, aki tntetleg, a fiatal nagyr irnti nylt megvetssel, goly nlkl l a kln lgyakorlatn. A fiatal csatlsok viszont nem beszlnek msrl, csak pnzrl, nkrl s ruhkrl. Az utckon lesttt szem szamurjok jrklnak, akikbl hinyzik a harcos idk btorsga. A trtnetekben megjelenik egy hres orvos is, aki megllaptja, hogy a szamurjok elniesedtek, mivel pulzusuk mr nem klnbzik a trkeny nk pulzustl. Kzben mindenki arra trekszik, hogy a nagyobb vrosok divatjt kvesse.

Ezek mind a Tokugava-sguntus bks idszaknak szmljra randk. Az egsz orszgra kiterjed, jl kigondolt kzigazgatsnak, s a kemny kzzel tartott feudlis nagyuraknak ksznheten a sguntus megakadlyozta, hogy az ers hbrbirtokok sszefogjanak, s megdntsk a kzpontostott hatalmat. Cunetomnak, aki szvesen tekintett vissza a rgmlt idk harci szellemre, ez a jelensg roppant sznalomra mltnak tnt. A Hagakurban minden szava a szamurjok leterejt s btorsgt visszallt szenvedlyes kilts. Olyan harci szellemrt kzdtt, amelyet nem kt bklyba a sguntus ltal jvhagyott tudomnyos, konfucianista sznoklat.


A Busido a Hagakurban

Ahhoz, hogy megrtsk a Hagakure alap szellemisgt, vissza kell kanyarodnunk ehhez a jl ismert mondathoz: "Rjttem, hogy a Busido a hallban gykerezik." Az ltalnosan elfogadott nzettel szemben, a Hagakure nem a hbrr irnti hsget tartja a legfontosabbnak, hanem a hall jelensgt, a hall elfogadsnak mdjt s az ember lelki viszonyulst a hallhoz - a hsg krdse viszont ennek csak egy kvetkezmnye. A hall erklcsfilozfija meglehetsen sszetett, amely tllp a szamurjok alapvet etikai trvnyein s a hbrr s vazallusa kzti kapcsolat szablyain.

Ez a filozfia elssorban a "szgyen etikjhoz" fordul, azaz ahhoz a mentalitshoz, amit a szamurjok osztlya tanstott a szgyen mindenron val elkerlse rdekben. "Ha dnteni kell let s hall kztt" - hangslyozza a Hagakure, - "az embernek habozs nlkl a hallt kell vlasztania." Ez azt sugallja a szamurjnak, hogy szabaduljon meg az nszeretettl s a felesleges mrlegelstl, s vesse magt egyenesen a hall karmai kz. A cl termszetesen nem az rtelmetlen hall, hanem annak az llapotnak az elrse, amelyben az ember megszabadul minden hallflelmtl. Ebben a kivteles lelkillapotban megsznik a flelem okozta cselekvskptelensg, nsajnlat s mindennem ragaszkods: az igazi bels szabadsg gtjai - gy szinte paradox mdon megnylik eltte a hall elfogadsval jr tisztessges let is. "Az igazn btor frfi nem gondol a kzdelem eredmnyre. Hevesen a hall karmai kz veti magt, gy feltrul tudatban igazi nje." Ha megrtjk ezt a gondolkodsmdot, termszetess vlik az is, mirt hangslyozza annyira Cunetomo azt, hogy "haladktalanul morfondrozz hallod klnfle mdjain, s kpzeld el az utols percedet." A hall legijesztbb volta ismeretlensgben rejlik, de kpzeletnkben trgyilagosan elemezgetve egyre kzelebb kerlhetnk rejtelmeihez; a hall kzelsge megszokott vlik, mikzben maga a hallflelem egyre jobban eltrpl. Ez a Busido egyik "receptje" a legnagyobb ernynek tartott, rendthetetlen btorsg megszerzshez, s a gyvasg miatti megszgyenls elkerlshez.

Azt gondolhatnnk, hogy ez a szemlletmd meglehetsen sajtos, s csak a szamurjok trsadalmt jellemzi. Kivlan cfolja ezt a tvhitet egy msik nagy harcos-trsadalomban, a Rmai Birodalomban oly npszer sztoikus filozfia. Seneca vigasztalsaiban s erklcsi leveleiben a hallra vonatkozan szinte szrl szra megtalljuk a hasonl prhuzamokat.

A szgyen elkerlsnek meglehetsen egyrtelm mdja - a hall figyelmen kvl hagysa - rthet volt minden szamurjnak, akiknek a harc volt a ktelessgk. Valjban a Tokugava-sguntus nyugalmas napjaiban a legjellemzbb let-hall helyzet a verekeds s a prbaj volt. Ezrt a ngy fogadalom azrt kezddik azzal, hogy "Soha ne maradj le msoktl a Busido kvetsben", hogy a szamurjok ezekben a kardprbajokban ugyanolyan btor s tiszteletremlt magatartst tanstsanak, mint seik a csatatereken.

Ahhoz, hogy a dnt pillanatban a hall torkba tudjanak ugrani, a szamurjnak jjel-nappal felkszltnek kell lennie r. A Hagakure azt tantja, hogy az lland gyakorls alaktja ki ezt a mentalitst: "Mindennap, reggel, nyugodt lelkillapotban gondold azt, hogy halott vagy."

A hall filozfija szintn megtallta a maga helyt a csatlsi szolglatban is. Cunetomo szerint: "Aki brmely pillanatban szmt a hallra, [...] az kpes lesz egsz letben hiba nlkl szolglni urt." A hall filozfija - milyen rdekes - gy teljes s rtkes letet knl az elsznt csatlsnak! Bkeidben a csatls valjban nem volt llandan letveszlyben, gy ez a filozfia a helyzethez alkalmazkodva kiss talakult, miszerint: "A csatlsnak mindenekeltt rendthetetlen odaadssal [...] szvvel, llekkel csak az urra kell gondolnia", minden nzstl mentesen. A konfucianistk ltal hirdetett, elfogadhat hsggel szemben a csatls, "aki urval egyetrtsben rgta lemondott letrl s szvrl", rzelmi nem pedig rtelmi alapon ktdtt urhoz. Termszetesen a fizikai hall lehetsge tovbbra sem merlt feledsbe: "Az embernek mindig szben kell tartania, hogy a legrosszabb, ami egy csatlssal trtnhet, nem az, [...] ha szeppuku elkvetsre knyszertik." A legcseklyebb hiba vagy helytelen magatarts knnyen szeppukut vonhatott maga utn vagy jrandsgnak megvonst eredmnyezhette, ami utbbi hhallhoz vezetett.

Gyakran tallkozunk a Hagakurban a hall filozfijnak msfajta kifejtsvel is. A cl elrshez az kell, hogy "tisztv s egyszerv vljunk", mert ezt teszi lehetv, hogy szvnket s lelknket ldozzuk az gyrt az adott pillanatban. Ezt segti tovbb a "mindennapi hall" is, amely teljesen kili az nimdatot, gy helyet teremt a clunk megvalstst szolgl, szinte, nzetlen trekvsnek. "Mialatt kell igyekezettel kzdnk rte, valami kikristlyosodik elmnkben. Ez a valami urunk irnti hsgnkben, szleink irnt tpllt gyermeki szeretetnkben s a Busido btor kvetsben mutatkozik meg. Ezek mellett azonban szmtalan ms formban is megjelenik." A hbrrhoz val hsg Cunetomo szerint "az odaad lelkeseds az adott pillanatban". Az eddigiek rtelmben teht az idealizlt "halltudat" az ember cljrt val odaad lelkeseds s trekvs, amelybl aztn a hsg, a btorsg s a gyermeki ktelessg tr el.


Nyugodt jszakai beszlgets

...

Hbrbirtokunkon egy szamurj szmra - brmilyen rang is - elegend, ha bkben s hborban egyarnt nagyra becsli nagyurunk seit, s azt kveti, amit hirdettek. Minden valls, tudomny vagy mvszet megkveteli az embertl, hogy a legnagyobb tisztelettel viseltessen az iskola sajt istene vagy vezetje irnt. Ugyangy a csatlsi szolglat sem kvn tbbet a hbrbirtok hagyomnyainak s vezrszellemnek tanulmnyozsnl. Csak azutn foghatunk bele puszta vltozatossgbl ms dolgok tanulmnyozsba, ha az elbb emltett tanulmnyokban tudsunk jl megalapozott vlt. Ez valjban nem ms, mint hogy elgondolkodunk a hbrbirtok hagyomnyain s vezrszellemn, amelyeket egy csatlsnak ismernie kell.

...

A ngy fogadalom

1. Soha ne maradj le msoktl a Busido kvetsben.
2. Tedd magad urad szmra hasznoss.
3. Teljestsd gyermeki ktelezettsgeidet.
4. Lelkedben a legnagyobb jakarattal dolgozz msok javra.

Eskdet minden reggel mondd el Buddhnak s az isteneknek, s a fogadalmak ktszer olyan hatalmass tesznek, mint amilyen vagy, s meggtoljk, hogy eltkltsged visszaessen. Giliszta mdjra haladj lassan elre ezen az ton. Mg Buddha s az istenek is eskt tesznek, amikor kijellik az elrend vgclt.


Az els knyvbl

...

Rjttem, hogy a Busido a hallban gykerezik. Ha dnteni kell let s hall kztt, az embernek habozs nlkl a hallt kell vlasztania; ez nem klnsebben nehz, csak lgy eltklt, s trj elre.
Br egyesek azt mondjk: "Micsoda hibaval hall, ha az ember anlkl hal meg, hogy cljt elrte volna" - az ilyen szmt gondolkodsmd az ntelt, elvrosiasodott Busidbl fakad. let vagy hall - ennek szortsban alig lehetnk biztosak abban, hogy a helyeset vlasztjuk. Persze mindenki az letet vlasztja. Hajlamosak vagyunk rbeszlni magunkat arra, hogy valahogy letben maradjunk. De gyvasg, ha gy maradunk letben, hogy igaz clunkat nem rtk el. Ezt a dnt fontossg krdst meg kell fontolni.
Ezzel szemben akkor sincs okunk a szgyenre, ha a hallt vlasztjuk, s meghalunk, mieltt igaz clunkat megvalstottuk volna, br lehet, hogy hallunkat msok esetleg hibavalnak s esztelennek tartjk. Ez a Busido lnyege. Aki brmely pillanatban szmt a hallra, minden reggel s este ksz meghalni, az magv teszi a Busidt, s ezltal kpes lesz egsz letben hiba nlkl szolglni urt.

...

Hajlamosak vagyunk arra, hogy csekly blcsessgnkre tmaszkodva, minden ernket sszeszedve tlkezznk, s brmilyen helyzettel megbirkzzunk. Ez gonosz, nkzpont gondolatokat llt a sors tjba, s bnn vlik.
Kvlll szemvel nzve, ez a fajta blcsessgnk hitvny, gyenge, szkltkr, mi tbb, tl tompa ahhoz, hogy szabadon cselekedjnk. Ha nem jut esznkbe valami igazn fontos gondolat, jobb, ha egy blcs emberrel tancskozunk. A blcs, akinek nem a sajt gye az eset, nzetlen s szinte tletet hozhat, amely mindenkppen elfogadhat. Az ilyen tlet szilrd s meggyz hatssal van msokra; olyan hatalmas fhoz hasonlatos, amely szmtalan ers gykrrel kapaszkodik a talajba. Mg az olyan tlet, amelyet az ember korltozott blcsessge hozott, a csupasz mez vgtelen ressgben magnyosan ll fhoz hasonlthat.

...

Egy rangids csatls valaha rendkvl egyszeren prdiklt az let minden oldalrl. Ez azonban nemkvnatos letmd. Egy rgi monds szerint "a tlsgosan tiszta folyban nem l meg a hal". De letben maradnak, ha van a vzben bkalencse vagy ms nvny is, melynek rnykban elbjhatnak. Ha a felettesek szemet hunynak embereik jelentktelen hibi felett, akkor azok lelki bkben fognak lni. Ugyanez vonatkozik az emberek vezetsre is.

...

Egy j nev kardforgat hajlott korban a kvetkezket mondta: "Az egsz leten t tart gyakorlsnak klnbz szintjei vannak. A tapasztalatlan nem megy semmire, akrmilyen gyakorlsra adja is a fejt. Jrtassga cseklynek ltszik mind a msok, mind pedig a sajt szemben. Az ilyen jrtassgnak azonban semmi hasznt sem lehet venni. A kvetkez szinten az ember mr meglehetsen kpzett - br mg nem teljesen hasznlhat -, de nincs megelgedve szakrtelmvel, s mr ltja msok esetlensgt is. Mg a jl kpzettek, akiknek a tudsa hasznlhat, a mvszet minden cseppjt sajtjuknak tekintik, bszkk szakrtelmkre, s elszomorodnak msok tkletlensge lttn.
A jl kpzettek fltt llk tudatlannak tettetik magukat, holott msok mr szreveszik vals rtkeiket. ltalban idig lehet eljutni mindenfle mvszetben. Amikor az ember egy mvszet vgs szakaszba rkezik, egy mindenek fltt ll birodalomba jut, amely jval efltt a szint fltt helyezkedik el. Ha egyszer elmlylt egy mvszetben, rkk tudatban lesz annak, hogy tudsa sohasem kielgt; felfedezi, hogy a mvszet gyakorlsnak soha sincs vge. gy li lett a mester: tkletlensgnek tudatban, soha, mg legutols napjn sem elgszik meg tudsval, nem viselkedik se nhitten, se leereszkeden msokkal.
gy mondjk, Jagj mester egyszer kifejtette: "Azt nem tudom, hogyan kell legyzni msokat, csak azt, hogyan kell sajt magamat." Az egsz leten t tart keressnek soha sincs vge; a mindennapos gyakorls sorn naprl napra fejldnnk kell, mikzben egsz letutunk alatt a tkletessgre treksznk."

...

A gen illzit vagy jelenst jelent. Indiban a mutatvnyost gendzsucusinak nevezik. A vilgon minden csak bbsznhz. Ezrt is hasznljuk a gen szt.

...

Nehz igazsgosnak lenni az igazsgtalansg irnt rzett ellenszenvnkbl fakadan. Ha a hitnk szerinti igazsgossgra treksznk, az gyakrabban vezet komoly tvedshez, mint sem. Ennek az az oka, hogy az Igazsg messze az igazsgossg mgtt rejlik, amit nehz megtallni, hacsak nem vagyunk a legnagyobb blcsessggel megldva.
Ha viszont az ember sajt maga nem is tallja az Igazsgot, mg mindig nyitva ll egy t: msokkal tancskozhat. Mg az is helyesen elemezheti a msik eseteit, aki sohasem remlheti, hogy elri az Igazsgot. gy van ez, mint a go-jtknl: "A nzk tbbet ltnak, mint a jtkosok." Ahogy a kzmonds tartja, "Aki mindent egyedl tall ki, annak biztos, hogy nincs igaza." Ezt gy kerlhetjk el a legjobban, ha msokkal is tancskozunk. Ha gy tanulunk, hogy olvasunk, vagy meghallgatunk msokat, akkor az ppen azt jelenti, hogy a blcs regek tantsait kvetjk.

...

Egy szamurjt harcra knyszertettek, de nem llt bosszt a msik flen. Ezrt a szgyenrt kivvta a tbbiek megvetst. Ahhoz, hogy az ellensggel rendezzk a szmlt, az kell, hogy egyenesen az ellensghez lpjnk, s meghaljunk. Az ilyen hall nem lesz szgyenletes.
Ezzel szemben az ember hajlamos a prbajban a gyzelemre gondolni, s vgl a kedvez pillanatban kptelen lesz tmadsba lendlni. Az emberek azzal az rggyel, hogy kevesebben vannak, halogatjk a megtorlst - mondvn, hogy csak a drga idt pazaroljk -, mg vgl arrl kezdenek beszlni, hogy visszalpnek a bossztl. Azzal a szilrd elhatrozssal kell szembeszllni az ellensggel, hogy az egyik tucatot a msik utn ljk meg. Ez lehetv teszi, hogy kielgtsk bosszvgyunkat, s tbbnyire gyztesknt is kerlnk ki a kzdelembl.
Az Aszano-birtok rninjai jszakai rajtatskkor abban hibztak, hogy nem kvettek el szeppukut a Szengakudzsi templomnl. Mi tbb, tl sok id telt el, amg vgl is bosszt lltak mesterkrt. Tervk eredmnytelenl vgzdtt volna, ha ldozatuk, Kira Josinaka, betegsgben halt volna meg a hossz vrakozs alatt. Az elvrosiasodott emberek okosak, s tudjk, hogyan kell j sznben feltntetni magukat, jllehet nem tudnak megszabadulni jelentktelen megtlsktl, nem gy, mint a nagaszaki-vita rsztvevi.
Azzal, hogy olvasunk s meghallgatunk msokat, felksztjk magunkat a dnt pillanatra, ami brmikor eljhet. Ha a Busido megvalstsra treksznk, jjel-nappal kszen kell llnunk a dnt pillanatra, tudatban kell lennnk, hogy letnk lland veszlyekkel teli, s meg kell fontolnunk, mit s hogyan kell tennnk.
A vletlen is szerepet jtszik egy prbajban. A gyzelem vagy veresg puszta tnye nem azonos azzal, hogy egy prbajban miknt vjuk meg magunkat a szgyentl s becsmrlstl - a gyzelemhez csak az az elhatrozs kell, hogy soha ne rettenjnk vissza a halltl. Ha az ember veresget szenved a helysznen, azonnal vissza kell vgnia, hogy visszafizesse adssgt az ellensgnek. Ehhez se sz, se technika nem kell. Az igazn btor frfi nem gondol a kzdelem eredmnyre. Hevesen a hall karmai kz veti magt, gy feltrul tudatban igazi nje.


A msodik knyvbl

...

Vannak esetek, mikor az embert elragadja a hv, s klnsebb gondolkods nlkl beszl. De a hallgatk szreveszik, ha a gondolatok komolytalanok s hamisak. Ilyen eset utn legjobb, ha szembenznk az igazsggal, s kimondjuk. Akkor az igazsg a szvnkig is elr. Mg akkor is illik figyelembe venni a krlmnyeket, amikor knnyedn dvzlnk valakit, s olyan megfontoltan kell beszlnnk, hogy a msik rzseit meg ne srtsk.
Szigoran s minden krlmnyeskeds nlkl kell azzal beszlni, aki a Busidt vagy a hbrbirtokunkat brlja. Erre elre el kell sznni magunkat.

...

Azt mondjk, hogy az istenek nem szeretik a tiszttalansgot, n mgis fontosnak tartom, hogy egy kis szemlyes cl miatt minden nap imdkozzam hozzjuk. Rgta istenfl ember vagyok, s azrt imdkozom, hogy szerencsm legyen a csatatren, ahol vrtl ztatva, hullk sorai fltt lpdelve harcolok. Ha ilyenkor az istenek flrenznek, mert irtznak tiszttalansgomtl, akkor azt kell elfogadnom, ami jn. gy aztn - mivel elszntam magam erre - meghajolok az istenek eltt, akr tiszttalan vagyok, akr nem.

...

Volt egy lmom a tizenkettedik hnap huszonnyolcadik napjn, Stoku harmadik vben. Az lom tartalma lassan annyira megvltozott, hogy megerstette az akaratomat. Az lmok elruljk az ember bels llapott. J lenne, ha lmaid trsaidd szegdnnek, s ezrt erfesztst is tennl.

...

Kaion, buddhista szerzetes szerint az ember, ha valamit tanul, egyre bszkbb vlik, mert azt gondolja, megismerte sajt korltait, s gyenge pontjait. De nehz dolog az embernek igazn megismernie sajt korltait s gyenge pontjait.

...

Az ember megjelense jelleme mlysgnek megfelel mltsgrl rulkodik. Az sszpontostott erfeszts, a nyugalom, a hallgatagsg, az elzkeny lelklet, a meglehetsen udvarias magatarts, a szorosan zrt szj s az that tekintet mind a mltsgot mutatja. Az ilyen kllem, rviden, a folyamatos figyelmessgbl s komolysgbl ered.

...

Ki kell szrni a mohsgot, a dht s az ostobasgot. Ha megvizsgljuk a vilgban trtn rosszat, rjvnk, hogy nem fggetlenek ettl a hrom dologtl. Ha a jt vesszk szemgyre, azt fogjuk ltni, hogy a blcsessghez, embersghez s btorsghoz van kzk.

...

Foltot ejt a jellemnkn, ha kapcsolatainkon keresztl akarunk elnyhz jutni felettesnknl. Aki szemlyes kapcsolataira s sszekttetseire tmaszkodik, az nem kpes nyltan kimondani, amit valjban gondol. Kemny harcokban eltlttt szolglati veink ellenre is hajlamosak megvetssel beszlni rlunk, mint aki felettesvel meglv szemlyes kapcsolata rvn klnleges kegyben rszeslt. gy aztn a teljes szolglat semmiv vlik. Knnyebb a szolglat, ha nem vagyunk semmilyen kivltsgos helyzetben.

...

Azok az emberek, akik szntelenl jelentktelen dolgokrl beszlnek, valsznleg valamilyen panaszt fojtanak magukba. Azrt, hogy elrejtsk, s homlyban tartsk, jra meg jra elismtelgetik mondandjukat. Ilyet hallva, ktely tmad az ember keblben.

...

Msok dolgairl beszlni nagy hiba. De dicsrni ket szintn nem illik. Legjobb, ha az ember ismeri sajt kpessgeit, megtesz minden tle telhett sajt gye rdekben, s beszdben tapintatos.

...

Az ernyes ember szve mr megnyugodott, s nem kapkod ide-oda. Akinek viszont nincs sok rdeme, az nem l bkessgben a vilggal, mindentt bajt kever, s mindenkivel vitba szll.

...

Tekinthetnk a vilgra gy, mint egy lomra. Mikor rmlmot ltsz, felbredsz s megnyugszol, hogy csak lom volt. Azt mondjk, a vilg, amelyben lnk, cseppet sem klnbzik ettl.

...

Az rtelmes emberek divatba hoznak igaz s hamis dolgokat is, s okos rvelskkel megprbljk elfogadtatni ket. Az rtelem okozza ezt a krt. Semminek sem lesz hatsa, ha nem mertesz az igazsgbl.

...

Perekben, de mg vitkban is, szpen veszt az ember, ha gyorsan veszt. Olyan ez, mint a szum. Ha valaki csak a gyzelemre gondol, egy csnya gyzelem rosszabb, mint a veresg. Az elbbi tbbnyire ocsmny veresgg vlik.

...

A knyrletet nem ismer szv nagy klnbsget tesz kztnk s msok kzt, rosszindulatot tpll, s ellenttet szt msokkal. Ha az ember mindent knyrletes szvvel kzelt meg, nem kerl sszetkzsbe msokkal.

...

Aki keveset tud, a tuds larct lti magra. Ez csak tapasztalatlansg krdse. Ha valaki valamit kitnen tud, viselkedsn nem fog ltszani. Ilyen a nemes ember.

 

Amikor megszlettem, apm mr hetvenves volt, s azt mondogatta, hogy azt sem bnn, ha odaadnnak egy skereskednek vagy valami hasonlnak. Taku Zuso meghallotta, s gy figyelmeztette apmat: "Kacusige nagyr mindig azt mondja nekem, amikor senki sem ltja, nagyon erlkdik, hogy ellssa csatlsi szolglatt. Hsges szolglata bizonyra a gyermekldst is virgzv s hasznoss teszi a nagyr szmra." Ezek utn apm Macukamnak nevezett el, gy aztn Edajosi Rizaemon szvesen vgezte el rajtam a hakama-cuke rtust.
Kilencves koromban behvtak Micusige nagyrhoz hziszolgnak, s a Fukei nevet kaptam. Szolgltam Cunasige herceget is, s nla mindenfajta csnytevst kvettem el - felugrottam pldul a kandallra egy gytakarval, hogy felvegyen a htra. Valsgos csibsz voltam mindenki szemben.
Amikor tizenhrom ves lettem, Micusige nagyr elrendelte, hogy essek t a nagykorak szertartsn. Egy ves, nknt vllalt hzifogsg utn, a kvetkez v mjus elsejn ismt szolglatra jelentkeztem, s jonnan kapott Icsidzs nevemmel aprd lettem.
...Mivel akkoriban megalzott, hogy alacsony rang szamurjknt lenztek, jjel-nappal arra trekedtem, hogy rjjjek, hogyan igyekezhetnk a leginkbb a szolglat alatt. Ezekben a napokban minden este felkerestem rezidencijn Gorzaemont, hogy meghallgassam tancsait. Ez addig tartott, amg Gorzaemon egyik este a kvetkezket nem mondta: "Az regek azt mondjk, hogy akit vonz a hrnv s a vagyon, az nem csatls. De az sem, akit nem vonz. Ezen komolyan el kell gondolkoznod." Mlyen elgondolkoztam ezen, s hirtelen meglttam az elttem lv, jrhat utat. Gorzaemon arra tantott, hogy a csatls legmagasabb rend szolglata az, hogy amikor szksges, a birtok biztonsga rdekben panaszt tesz urnak. Ezrt a clrt az embernek el kell rnie a miniszteri rangot, ahelyett, hogy a hierarchia legaljn maradna. Meg vagyok gyzdve arrl, hogy nem sajt hrnevnk s vagyonunk miatt kellene az ellptetsre trekednnk, hanem ezrt a legmagasabb szint szolglatrt. Ekkor hatroztam el, hogy letemben miniszter leszek. Akit mg fiatal korban gyorsan magas beosztsba helyeznek, mindig bebizonytja, hogy hasznlhatatlan. Ezrt aztn ltstl vakulsig, keser knynyeket ontva s vrt izzadva azrt szakadtam meg a munkban, hogy tvenes veimre megllapodott vljak. Ezt a Kakuz Iskola elvnek nevezik.
Teljes szvvel vgzett erfesztseim ellenre azonban a nagyr elhunyt, mieltt elnyerhettem volna a miniszteri beosztst. A nagyr hallakor vgl is kiderlt, hogy a legmagasabb rangak nemtrdm emberek, s szemlyk szgyent hoz a nhai nagyrra - gy aztn az lettem, ami vagyok.
A dolgot jobban meggondolva egy bizonyos rtelemben nem tudtam megvalstani vgs clomat, hogy miniszter legyek, a msik szerint viszont szenvedlyes trekvssel teli veim sszehasonlthatak azzal, mintha elrtem volna. Igaz, ha az ember egyszer kitz valamit maga el, akkor el tudja ri rgta ddelgetett cljt.
Akikrl a nhai nagyr gondoskodott, s akiket megbntettek a halla utn, bekpzeltsgbl fakad tettkkel valsznleg maguk rdemeltk ki a bntetst - ezt mr a Gukensban megjegyeztem.
Br lettrtnetem kiss hencegnek tnhet, letemben a kifrkszhetetlen sors vezette lpteimet. Ma, a hegy csndjben gy trom fel ezt eltted, ahogy volt.


A tizedik knyvbl

...

Macudaira Szagami no kami, az Inaba tartomnybeli Tottori nagyurnak egyik vazallust Kiotba kldtk, hogy biztostsa a hbrbirtoknak sznt klcsnt. Egy nap, amikor brelt hzbl a belvrosba ment, hogy figyelje a jrkelket az utcn, meghallott egy embert, aki ezt mondta: "Azt mondjk, abba az utcai verekedsbe keveredett szamurjok Macudaira Szagami no kami csatlsai." "Nyugtalant engem ez a csatlstrsaim kzeli csetepatjrl szl beszd" - gondolta a vazallus. "Az edi birtokon llomsoz csatlsaink tartalkai vannak itt, hogy megnzzk a vrost, s valsznleg belekeveredtek a verekedsbe" - mondta magban.
A jrkeltl megtudta, hogy hol volt a verekeds, llekszakadva odasietett, de addigra mr csatlstrsait vagy megltk vagy a kegyelemdfsre vrtak. Rgtn kihvta a kt ellenfelet, meglte ket, majd hazament. A brsgon rtesltek az sszetzsrl, s behvattk a vazallust. Amikor megkrdeztk tle, igaz-e, hogy erszakkal rszt vett bartai trvnysrt verekedsben, azt vlaszolta: "Az olyan vidki embernek, mint nekem, nehezre esik az nk hivatalnoki szjrst teljes egszben megrteni. Volnnak szvesek megismtelni a krdst?"
A felbsztett bri testlet felcsattant: "Taln nagyot hall? Verekedsbe keveredni s vrt ontani a trvny s az erklcs puszta megsrtse, nemde?" A megvdolt csatls gy vlaszolt: "Kezd mr derengeni elttem az szjrsuk, uram. Br nk azt lltjk, hogy sszetkzsbe kerltem a trvnnyel s az erklccsel, n soha sem tettem ilyet. Ami azt illeti, egyik llny - ez emberrl nem is beszlve - sem szeret megvlni az lettl. Nekem, a magam rszrl klnsen kedves az letem. Mindamellett gy reztem, ellent mondana a Busidnak, ha figyelmen kvl hagynm azt a hrt, hogy csatlstrsaim az utcn harcolnak, ezrt a helysznre siettem. Mi tbb, ha meglt bartaim lttn szgyenletesen htat fordtottam volna, n lnk, de a Busido mr kihalt volna. Ezrt aztn flredobtam szmomra kedves letemet, hogy a szamurj trvnyeinek megfelelen cselekedjek, s megfeleljek a szamurjok erklcsnek. Ahogy a csetepat idejn mr feladtam az letemet, most is mltnyolnm az azonnali bntetst."
Ezt hallva a bri testlet mlyen megrendlt. Felhajts nlkl lezrtk az gyet, s a brsg rtestette Szagami no kamit, hogy van egy figyelemre mlt csatlsa, akit tartson nagy becsben.

...

Bankei szerzetes mondsai kzl val a kvetkez: "A Hatalmas t ppen akkor trul a szemnk el, ha nem ms erejbl mertnk, de sajt ernkben sem bzunk, nem vgjuk el a mlt s jv gondolatait, de nem lnk a mindennapok gondolataiban sem."

...

Rji szerzetes azt mondta: "Egykoron a szamurjok rettegtek a gondolattl, hogy gyban halnak meg. Remltk, hogy csak a csatatren ri ket a hall. Egy szerzetes sem tud vgigmenni az ton, hacsak nem gondolkodik gy. Gyva, aki bezrkzik, s kerli a tbbi frfi trsasgt. Csak gonosz gondolatok sugallhatjk, hogy valami j szrmazhat abbl, ha az ember bezrkzik. Mg, ha a bezrkzssal tesz is valami jt, kptelen lesz a kln hagyomnyainak tantsval az eljvend genercik eltt nyitva tartani az utat."

 

 

TRY.HU

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
Kinek a magyar hangja tetszik a legjobban?

InuYasha
Sesshoumaru
Sango
Miroku
Shippou
Kagome
Kikyou
Naraku
Egyb
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
 
Rajzolsz-e animt?

Igen
Nem
Mg nem,de szeretnk
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
script
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.